UWAGA!!!

Nasza strona internetowa podlega pracom modernizacyjnym i już niebawem będziemy mogli się z państwem podzielić jej nową odsłoną. Do tego czasu będziemy starali się o utrzymanie informacji na tej stronie na bierząco. Podczas kiedy trwają prace modernizacyjne większosc materiałów medialnych typu zdjęcia i nagrania będa dostępne na naszym profilu Facebook pod adresem:

https://www.facebook.com/szkolajpNewBritain

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na nową odsłone już wkrótce.

Zarząd i dyrekcja Szkoły Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II w New Britian


O Naszej Szkole


Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawla II-go jest niezależną, niedochodową organizacją założoną w 1960 roku. Celem Szkoły jest nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, zapoznawanie ich z kultura, historią i tradycja polska.

Poprzez nauczanie w języku polskim, pragniemy pobudzić i rozwijać wsród młodzieży polonijnej poczucie dumy z kraju swego pochodzenia. Zajęcia szkolne odbywają się przez ponad 4 godziny w sobotnie poranki w New Britain High School. Od roku 2005, Szkoła Języka Polskiego należy do Centralii Polskich Szkół Dokształcających.

Historia Szkoły

W roku 2010 szkoła nasza obchodziła Złoty Jubileusz istnienia. Półwiecze historii i tradycji świadczy o jej wyjątkowości i doniosłości. Niewątpliwie, szkoła nasza to miejsce szczególne, pamiętajmy, iż od samego jej powstania za główny swój cel przybrano nauczanie języka polskiego, historii, geografii jak również zgłębianie pięknej polskiej kultury i tradycji.

10 września 1960 roku miało miejsce uroczyste otwarcie w budynku szkoły przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain. Dziś z pełną świadomością możemy stwierdzić, iż był to wzorcowy odzew na apel Kongresu Polonii Amerykańskiej, któremu zależało na odrodzeniu języka polskiego z obawy o utratę tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.

W dowodzie wielkiego uznania wspomnijmy ówczesnych założycieli szkoły niosących kaganek oświaty, a byli to: Edward Mazurkiewicz, Leon Flieger, Edward Anweiler, Jadwiga Stachowiak, Lesław Walewski, Witold Żukjan, Józef Krzyżecki. To oni sprawowali pieczę nad szkołą w pierwszych latach jej działalności, a dzieło, którego dokonali zasługuje na najpiękniejsze słowa pochwał oraz podziękowań.

Opoką szkoły od samego początku i aż do dnia dzisiejszego jest Komitet Rodzicielski, zwany rόwnież Zarządem, który koordynuje jej działalność, gromadzi fundusze, dba o jej rozwój i wspiera istnienie szkoły poprzez organizowanie różych przedsięwzięć. Komitet Rodzicielski, jest wybierany każdego roku, a praca w Zarządzie jest pracą społeczną. Dodajmy, że Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły już w pierwszych latach swego istnienia zorganizował kurs języka polskiego dla dorosłych, Wieczornicę Polską oraz Fundację Kopernikowską, dzieki której polskie dzieła literatury trafiły do studentów.

Szkola od 15 lat jest organizatorem odbywajacej sie co dwa lata wycieczki objazdowej po Polsce. W roku 2015 w dwutygodniowej wycieczce wzielo udzial 70 uczniow klas siódmych i ósmych. Kolejna wycieczka w czerwcu-lipcu 2017 roku. Co drugi rok uczniowie klas licealnych wyjeżdża na obóz językowy “Lato odkrywców” na Uniwersytecie Jagielońskim.
Przy szkole działają ; grupy taneczne, sekcje sportowe, kółka zainteresowań. Podążajac za duchem czasu, szkoła umieszcza najnowsze informacje na strone internetowej www.szkolajp.comoraz komunikuje się z rodzicami i uczniami poprzez nowoczesny system komunikacji (Blackboard) oraz Internetowy System Edukacyjny, który daje możliwość wprowadzania zadań domowych i automatycznie, powiadamia rodziców i uczniów o zamieszczonych zadaniach i ogłoszeniach. Szkolne uroczystości i wydarzenia są opisywane w lokalnej prasie , takiej jak Przegląd, Polski Expres, Mała Polska, White Eagle.

Począkowo Polska Szkoła Sobotnia liczyła stu uczniów i pięciu nauczycieli, obecnie liczba uczniów wzrosła do 650 oraz 33 nauczycieli posiadających wykształcenie pedagogiczne.. Możemy bez wątpienia przyznać, iż są to pedagodzy, którzy potrafią natchnąć tak uczniów „by stali się tym kim mogą i pragną być”. Dokładają wszelkich starań aby, według wskazówek Jana Pawła II, nauczać umiejętności dostrzegania dobra, piękna i prawdy.

W ostatnich latach Szkoła wzbogaciła się o oddziały przedszkolne i klasy licealne. Po raz pierwszy w tym roku uczniowie naszej szkoły przystapią do matury

Na przestrzeni lat zmieniała się siedziba szkoły, dyrektorzy, nauczyciele i zarząd. Nie sposób też wyliczyć wszystkich, którzy przyczynili się do jej rozwoju; można jedynie stwierdzić, ze najlepszym owocem pracy tak wielu osób jest fakt, że przez ponad pół wieku szkołę ukończyło tysiące dzieci. Naszym nieustannym wyzwaniem jest zaszczepianie ducha polskości w młodym pokoleniu Polaków mieszkających w Ameryce.

Drodzy Rodzice!

Coraz trudniej jest być dobrym, mądrze kochającym rodzicem.
Coraz trudniej znaleźć właściwy model wychowania swojego dziecka, będąc bombardowanym metodami bezstresowego wychowania.
Coraz trudniej uświadomić sobie potrzeby, ale i zagrożenia, jakie dla rozwoju dziecka niesie dzisiejsza cywilizacja.
Jak dać dziecku szansę zdrowego wzrastania z wykorzystaniem potencjału jaki drzemie w każdym z nich ?
Jak ochronić naszą młodzież przed  „plewami” masowej kultury ?
Te i inne zagadnienia znajdą państwo w artykułach pani Małgorzaty Pawlusiewicz – nauczycielki szkoły im. T. Kościuszki i autorki podręczników dla dzieci polonijnych:

Artykuł  nr  1 -  Skąd ten kryzys?
Artykuł  nr  2 -  Dajmy im szansę !
Artykuł  nr  3 -  Telewizor, Internet czy ksiązka
Artykuł  nr  4 -  Jak uczyć dzieci wartości cz. 1
Artykuł  nr  5 -  Jak uczyć dzieci wartości cz. 2
Artykuł  nr  6 -  Nastolatek- dorosły czy jeszcze dziecko ?
Artykuł  nr  7 - Jak  pomóc nastolatkom znaleźć  miejsce w życiu ?


 

 

Kontakt z Nami

Kontakt z Nami

Adres Naszej Szkoly:

Polish Language School, Inc.
P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221

Zajecia szkolne odbywaja sie w New Britain High School (Freshman Academy)
110 Mill St New Britain, CT 06053
Tel. 860 604-7797
e-mail biuro.szkolajp@gmail.com

  • Zadania Szkolne
  • Patron Szkoly
  • “Biuletyn”
  • Kalendarz
ogloszenia
  • Wiadomosci telefoniczne wyslane ze Szkoly Jezyka Polskiego mozna odsluchac ponownie dzwoniac z domowego telefonu (kontaktowego telefonu) pod numer 1-855-473-7529
    (1-855-4replay).
 

 


Dokumenty/Pliki


Ważne Informacje

Pomocnicze Linki

 

Login do Administracji

Tylko nauczyciele i administracja