Uczniowie klas IX i X w CCSU

7 maja klasy gimnazjalne – 1. i 2., udały się na całodniową Wycieczka  połączoną ze zwiedzaniem lokalnej uczelni – Central Connecticut State University (CCSU)

W największej z polskich szkół sobotnich na Wschodnim Wybrzeżu – Szkole Języka Polskiego im. św.Jana Pawła II w New Britain – ostatni weekend upłynął bardzo intensywnie. 7 maja klasy licealne – 1. i 2., udały się na całodniową wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem lokalnej uczelni – Central Connecticut State University (CCSU). Dzień rozpoczął się zbiórką o godzinie 9 przed głównym wejściem Vance Academic Center, skąd grupa uczniów udała się do biblioteki akademickiej pod przewodnictwem Ewy Wołyńskiej, pracownika tego miejsca. Podczas zajęć młodzież mogła nie tylko obejrzeć zbiory książkowe, ale również posłuchać lokalnej historii Polonii w New Britain. Na CCSU działa klub polonijny, który jest bardzo otwarty na nowych członków, uczniowie będą zatem mogli przemyśleć sprawę swojego dołączenia do tej organizacji.
O godzinie 10 rozpoczął się 45-minutowy wykład profesora Mieczysława B. Biskupskiego na temat ostatnich prac badawczych prowadzonych przez uczelnię. Gimnazjaliści mieli dzięki niemu przedsmak zajęć, w jakich w przyszłości mogą uczestniczyć. Następnie do godz. 12 zwiedzano kampus CCSU. Wycieczka zakończyła się obiadem w Hilltop Cafe, a później sprzed głównego wejścia Vance Academic Center 25 uczniów do domów zabrali rodzice.
– Ponieważ trwa teraz czas komunijny, mamy w szkole mniej dzieci niż zwykle. Tym, którzy są obecni, staramy się zapewnić atrakcyjne zajęcia. Pomysł na tę wycieczkę zrodził się już dawno, gdy wprowadziliśmy szkolenia dla rodziców i nauczycieli. Nasza szkoła jest bardzo duża, z budynku korzysta jeszcze wiele innych organizacji. Robiliśmy zajęcia o bezpieczeństwie i pewnego dnia zgłosiła się do nas pani z biblioteki CCSU z pytaniem, czy mogłaby przyjść na jedno ze szkoleń i poopowiadać dzieciom o uczelni. Ponieważ uzyskujemy ogromne wsparcie zarówno ze strony instytucji państwowych w New Britain, jak i lokalnych polonijnych  biznesów, jesteśmy otwarci na takie inicjatywy i współpracę. Oczywiście zgodziliśmy się na jej wizytę i opowieść, a owocem tego spotkania był projekt wycieczkowy – opowiada Elżbieta Złotnik, dyrektor szkoły.
Z myślą o rodzicach i przyszłości
W wyprawie udział wzięli licealiści, a co za tym idzie również kandydaci do college’u. Myśl przewodnia – pokazać jedno z miejsc, gdzie będą mogli kontynuować edukację. Wycieczka została zorganizowana z pomocą dwójki pracowników uniwersytetu – rodziców uczniów polskiej szkoły. Znając tę przestrzeń doskonale, mogli oprowadzić młodzież po kampusie, salach wykładowych i przedstawić ofertę uczelni.
– Swego czasu robiliśmy też szkolenia dla rodziców dzieci ze starszych klas. Były to spotkania informacyjne, w jaki sposób starać się o dofinansowanie na studia, jak załatwiać formalności, jakie są możliwości w tym zakresie, jak z nich korzystać, gdzie i do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc – opowiada dyrektor. – Rodzice tych dzieci najczęściej kończyli szkoły i uczelnie wyższe w Polsce, maluchy rodziły się już tutaj. Zasady formalne edukacji w Ameryce były więc wychowawcom obce, a szans na wsparcie jest sporo i warto o tym wiedzieć.