Droga do wolnosci...

 

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy pi
ły polską krew.
Po tych makach szed
ł żołnierz i ginął,
Lecz od 
śmierci silniejszy był gniew.
Przejd
ą lata i wieki przeminą,
Pozostan
ą ślady dawnych dni
I tylko maki na Monte Cassino
Czerwie
ńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi.

 

11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień ten jest uwieńczeniem wielu lat walki, wiary i poświęcenia naszych przodków na drodze dowolności .Nasza szkoła, pamiętając o tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeniach, zorganizowała dnia 5 listopada 2016 roku uroczystą akademię pt; Droga do wolnosci.

Uczniowie klas 8  wraz ze swoimi nauczycielem p.Maria Kucharz & Agnieszka Uzar przygotowali piękną lekcję historii przypominającą wydarzenia od pierwszego rozbioru Polski po pamiętne dni listopadowe z roku 1918, które przyniosły Polsce upragnioną niepodległość. Dzieci, recytując wiersze,  przedstawiły tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, a także oddały hołd tym, którzy poświęcili dla Niej to, co najcenniejsze– własne życie.

Całości dopełniły patriotyczne pieśni, które wprowadziły nas w nastrój powagi i skłoniły do zadumy. Śpiewaliśmy między innymi  „Rotę”, która uświadamia nam, że bycie Polakiem to nie tylko duma, ale i obowiązek. Do obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dolaczyl wspanialy gosc Pan Pawel Dabrowski, ktory zostal zeslani na Sybir jako 15 chlopiec, zechcial  on podzielic sie z nami swoimi wspomnieniami z czasow wojny oraz przezyciami z osobistego spotkania z gen. Andersem

 Cieszymy się bardzo, że w tegoroczne obchody Święta Niepodległości zaangażowani byl tak wspanialy gosc.

Każdy dał cząstkę siebie, aby uświetnić i uczcić to święto. Mamy nadzieję, że była to lekcja historii i patriotyzmu, której nasi młodzi Polacy nigdy nie zapomną.

Z zycia szkoly EL

 

Zdjecia ze spotkania na szkolnym Facebooku

  • Parada Pulaskiego

 

Spotkanie z Panem Pawłem Dąbrowskim -Sybirakiem, żołnierzem Polskiej Armii generała Andersa. Link do wywiadu z Panem Dąbrowskim opublikowanym na lamach Polskiego Expresu.