Akademia z okazji Narodowego Dnia Niepodleglości
11 listopad 1918

Uczniowie klas 8 , 9  & 10 Szkoly Jezyka Polskiego zorganizowali uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości w New Britain. Tytułowym i scenicznym hasłem była „NIEPODLEGLOSC” – program artystyczny jako widowisko slowno –muzyczne bardzo  wzruszał.

W nastrój święta narodowego już na początku wprowadzili nas ; Angelika & Jolanta Zajac, Martha Boltromiejuk, Jan Niemczycki i Marcela Monko z kl, 9A wraz z wychowawczynia Katarzyna Cichus. Występy solo, wiersze i patriotyczne pieśni w wykonaniu uczniów budziły wielkie emocje. Całość akademii, oprócz doniosłego przewodniego tematu i najważniejszych wydarzeń historycznych, wyróżnił gosc pani PH.D Krystyna Zamorski profesor uczelni UCONN z West Hartford. Uzasadnila , ze polskie święto jest obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

Elementem wieńczącym całość był List Gratulacyjny dla uczennicy Marceli Monko, ktora zdobyla stypendium Mateusza Maciulewskiego na rok szkolny 2013/2014.  Wygloszone slowa uznania dla Polskiej Szkoly przez pania Danute Maciulewska wywołały oklaski i owacje na stojąco.

Zaproszeni goscie z rak dzieci kolejno zostali obdarowni bukietem róż . Jeszcze raz dziekujemy wszystkim za wspaniałą akademię i godne uczczenie Dnia Niepodległości.

Z zycia szkoly

Ewa Lewkowicz