TALERZ  ZDROWIA

W sobote  1 kwietnia  p. Tomasz  Chudzinski  -  polski  dietetyk  zaproponowal  uczniom  klas  od IV  do VII  Szkoly  Jezyka  Polskiego im. Sw.  Jana Pawla w  New Britain “Talerz  Zdrowia”.  Jest  to  nowe,  precyzjne  okreslenie,   *Piramidy  Zdrowego  Zywienia*,  bowiem na  talerzu  widac  najwyrazniej  czego  i ile  powinnismy  jesc.

Za wspolczesny  kanon  piekna  uwaza  sie  zdecydownaie  zdrowe,  wysportowane  cialo. Wigor,  energia,  humor  i  dobre  samopoczucie  to  efekty  zbilansowanej  diety  i  ruchu. Znany  slogan: “W  zdrowym  ciele,  zdrowy  duch  posluzyl  za  mysl  przewodnia  prezentacji  audio-wizualnej, podczas  ktorej  na  3 duzych  ekranach  dzieci  mogly  analizowac  przygotowane  materialy i  komunikowac  sie  na  zywo  z ich  autorem  bezposrednio  z  Polski.

Okazalo  sie,  ze  nasi  uczniowie  byli  bardzo  zainteresowani  tym,  jak  nalezy  dbac  o  swoje  zdrowie,  zadawali   duzo  pytan  a  prowadzacy  program  byl  pod  wrazeniem  ich  wiedzy  na  ten  temat.

Pan  Tomasz  Chudzinski  przyblizyl  im  fakty,  o  ktorych  doskonale  wiedza,  ale  nie  chca  o  nich  na  codzien  pamietac. Podkreslil, ze  nasza   dieta  nasycona  jest  sola,  cukrem,  tluszczami  i  konserwantami  -  i  w  tym  momencie  na  ekranach  pojawily  sie  chipsy,  roznego  rodzaju  batoniki  i slodycze  tzw. “puste  kalorie”.

Optymalnie  mlody  organizm  potrzebuje  1600 -  2000 kcalorii dziennie, tymczasem  2.5 garsci  chipsow  to juz  200 kcalorii.  Ma  to swoje  konsekwencje:  rosnie  nam  tkanka  tluszczowa , jestesmy  oslabieni  i  leniwi. Zobrazowal  swoje  tezy zdjeciami  idolow ze  swiata sportu ( Robert  Lewandowski)   i  muzyki,  ktorzy prawidlowo  sie  odzywiaja, tryskaja  energia  i  maja  swietne , wyrzezbione  sylwetki.

Jak  wiec  sie  przestawic  na  ten  zdrowy   tryb  zycia?   Dietetyk  zachecal  do  jedzenia  lekkich, nieskomplikowanych   deserow,  przekasek  i  lodow  przygotowanych  na  bazie  jogurtow,  kefirow, owocow  i platkow zbozowych.  Wygladaly  bardzo  apetycznie  i  kolorowo.

Podkreslil,  jak  niezwykle  wazna  jest  dla  naszego  organizmu  *Vitamina D*. Jej  dzienne  zapotrzebowanie  zapewni  nam  juz od 15-20 minut  przebywania  na  sloncu. Ucziowie  byli  ciekawi,  czy  wizyta  w  solarium , zwlaszcza zima  to  dobra  alternatywa  na  przyswojenie  * Vit. D*  ? -  Odpowiedz:  niestety nie! Solarium nie  emituje  takiej  fali  swietlnej  jak  slonce  i  nie  wytwarza  vitaminy *D*.  Slonce, ryby, warzywa, jaja  i jogurty  - to jej  zrodlo.
Nastepnie  dietyk  skupil sie  na *Piramidzie  Zdrowego  Zywienia *.  Wspolnie  z  uczniami  przesledzil   wszystkie  jej  pietra i pokazal , ktore  jej produkty  powinni  polozyc  na  swoim  talerzu  zdrowia.

Piramida, to  graficzny  opis  odpowiednich  porcji  roznych  produktow,  ktore  zjadamy  w  ciagu dnia.  Przy  czym  obowiazuje  zasada,  ze to,  co najwazniejsze  w  racjonalnym  odzywianiu  znajduje  sie  u  podstawy  budowli.

Poziom I -  prawidlowe  nawodnienie, 7-8  szklanek  plynow  dziennie = 1700ml  oraz  ruch  fizyczny  na  swiezym  powietrzu. Polecil  *SUPER  SOK* z  ktorego  korzysta  wielu  sportowcow: zmiksowane buraki  cwiklowe  i  banany.

Poziom II  -  warzywa  i  owoce: 3 porcje warzyw, 2 porcje owocow dziennie; 1 porcja= 100mg. Kazdy  posilek  powinien  zawierac  roznorodne  warzywa: szpinak,  brokuly,  marchew,  dynia,  papryka. Dostarczaja one *Vitaminy  C*, ktorej  nasz  organizm  nie  jest w stanie  sam  wytworzyc.

Poziom  III  - Produkty  zbozowe:  ciemne pieczywo i  makaron   z maki  pelnoziarnistej, kasze , ryz, ziemniaki –4 porcje dziennie.

Poziom IV  -  Produkty  bialkowe: ryby,  biale mieso, jaja, rosliny straczkowe ( fasola,  groch,  soczewica,  ciecierzyca,  soja ), mleko   i  jego  przetwory: jogurt, kefir,  zolty ser, twarog.

Poziom V  -  Tluszcze –  i tutaj  wymienil “dobre tluszcze* - orzechy, maslo, avocado, siemie lniane, oleje roslinne, losos oraz  *tluszcze  zle*  -  chipsy, batoniki, tluszcze  zawarte w  slodyczych  oraz pochodzenia  zwierzecego.

Poziom  VI  -  Cukier   i  wyroby  cukiernicze. Powoduja   przyrost  tkanki  tluszczowej   i  prochnice  zebow. Przypomnial  tez  zeby “szorowac”  regularnie  zeby.

Znajomosc  piramidy zywieniowej  powinna  ulatwic  kazdemu  komponowanie  menu , dzieki  ktoremu  poczujemy   sie  lepiej.
Na  koniec  p. Tomasz  Chudzinski  zaznaczyl,  ze  we  wszystkim  co  spozywamy  “Nalezy  Zachowac  Umiar”  i  dal  kilka  dobrych   rad:

• Jedz  4-5  posilkow  dziennie.
  • Nie  wychodz  z  domu  bez  sniadania -  to  najwazniejszy  posilek  w  ciagu  dnia.
  • Pamietaj   o  nawodnieniu  -  pij  wode  i  swieze  soki   bez  cukru.
  • Staraj sie  spozywac  jak  najmniej  zywnosci  przetworzonej / procesowanej.
  • Ogranicz  slodycze  -  zamiast  tego  przygotuj  sam  cos  smacznego   do zjedzenia np. deser, chipsy  z suszonych  bananow, kiwi.
  • Pamietaj   o  aktywnosci  fizycznej : graj  w pilke,  jezdzij  na  rowerze,  rolkach, plywaj  lub  po prostu  idz  na spacer.

Chcialby tez,  aby *Talerz Zdrowia*  mlodziezy  byl  bardzo  kolorowy:

• Zielony (najwiecej) – warzwa
  • Pomaranczowy: prztwory  zbozowe
  •  Czerwony : owoce

Fioletowy: jaja, ryby , dobre  tluszcze

Reasumujac: przekaz  na temat zdrowego  zywienia  byl  doskonale  przygotowany. Urozmaicony dialogiem z mlodzieza , rysunkami, zdjeciami, a najwazniejsze  bez  mentorskiego  tonu, na luzie.
Dietetyk  staral sie  zachecic  uczniow  do  zdrowego  trybu   zycia  i  z  pewnoscia  sie  mu  to  udalo.  Dziekujemy !

Z zycia szkoly

Elzbieta Mulawka