Droga do Wolności

Akademia z okazji Narodowego Dnia Niepodleglosci

11 listopad 1918

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.

Uczniowie klas 6,7,8 , 9  & 10 Szkoly Jezyka Polskiego zorganizowali uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości w New Britain. Tytułowym i scenicznym hasłem była „NIEPODLEGLOSC” – program artystyczny jako widowisko slowno –muzyczne bardzo  wzruszał.

Ze slowami „ROTY” w nastrój święta narodowego już na początku wprowadzili nas uczniowie klas 6 &7  pod czujnym okiem historyka naszej szkoly Andrzeja Sokolowskiego. Występy solo, wiersze i patriotyczne pieśni w wykonaniu uczniów budziły wielkie emocje. Całość akademii, oprócz doniosłego przewodniego tematu i najważniejszych wydarzeń historycznych, wyróżnił gosc pan Krzysztof Czuj z New Jersey. Uzasadnil, ze polskie świętojest obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez RosjęPrusy i Austrię. Nasz gosc jest członkiem Polish American Living History Association, organizacji polonijnej rekonstruującej wydarzenia historyczne z okresu II wojny światowej i propagującej polską historię w USA.

Jeszcze raz dziekujemy wszystkim za wspaniałą akademię i godne uczczenie Dnia Niepodległości.

Z zycia szkoly

Ewa Lewkowicz