Spotkanie z Basia Kosmowską

W sobote 4 października, Szkole Języka Polskiego w New Britain odwiedzila Barbara Kosmowska - znana pisarka z Polski.

Przybyla do Nowego Jorku na zaproszenie Centrali Polskich Szkół Dokształcających i odbyla wiele spotkań z młodzieżą, podczas których opowiadała o swojej pracy , mówiła o warsztacie autora książek dla młodszych czytelników.Podzielila się wieloma ciekawymi anegdotami ze swojego pobytu w USA.

Gosc bardzo ciepło wspominal spotkania z polonijną młodzieżą i wyrazil nadzieję, że tak miłe spotkania będą częściej miały miejsce także w Polsce.  Byla pod wielkim wrażeniem uprzejmości, serdeczności i poczucia humoru utalentowanych uczniów polskich szkół dokształcających.  Skladamy podziękowania pani Elzbiecie Zlotnik, dyrektor naszej szkoly za zaproszenie, oraz Renacie Jujce, koordynatorce Konkursu Literackiego Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej.

Basia Kosmowska

ur. 24 stycznia 1958 w Bytowie w woj. pomorskim) - polska pisarka.  Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej naukowe zainteresowania to literatura pozytywizmu oraz literatura dla dzieci i młodzieży.Pełni również funkcje kuratora społecznego oraz radnej w Bytowie. Jej pierwsza powieść Głodna kotka wydana została w roku 2000. W 2001 r. ukazał się Teren prywatny; w 2002 Prowincja, Gobelin i Buba; w 2003 W górę rzeki; w 2004 Niebieski autobus; w 2005 książka Myślinki. Napisała również powieści Puszka oraz Buba - sezon ogórkowy.  Teren prywatny, nazywana najbardziej kobiecą powieścią B. Kosmowskiej, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones (zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka) i przyniosła autorce sławę i popularność; trafiła też na Listę Bestsellerów A. Rostockiego drukowaną przez dziennik "Rzeczpospolita". Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni .  Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

• Wanda Chotomska

Kontakt z Nami