Polski Dzień Dwujęzyczności – Polish Bilingual Day!

W tegorocznym kalendarzu wydarzeń polonijnych pojawilo się nowe święto;

–  Polski Dzień Dwujęzyczności – Polish Bilingual Day!

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji z Warszawy. Patronem honorowym wydarzenia jest Prof. Jan Miodek.

Obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności,  odbywaja się  w wielu miejscach na całym świecie. W  Nowym Jorku, Mahwah, Bostonie, Denver i Copiague oraz  w innych krajach, m.in. Włochy, Wielka Brytania, Australia, Kanada czy Holandia.

Portal DobraPolskaSzkola.com od trzech lat prowadzi kampanie na rzecz dwujęzyczności “W naszym domu mówimy po polsku!” w polonijnym środowisku w USA. Przez ten czas na stronie ukazało się wiele artykułów, wywiadów, nagrań filmowych, relacji dotyczących promowania rozmów w języku ojczystym w polskich rodzinach zamieszałych poza granicami kraju.

Mamy nadzieję, że Polski Dzień Dwujęzyczności będzie wyjątkowym dniem dla wielu polonijnych środowisk, szczególnie dla polskich szkół. Zarówno one, jak i inne polskie organizacje, które zechcą uczcić ten dzień, będą miały okazję by zorganizować w tym dniu szereg wydarzeń, spotkań, wystaw i innych atrakcji dotyczących znaczenia dwujęzyczności. Ich celem będzie promowanie języka polskiego nie tylko wśród polskich rodzin, ale również wśród naszych amerykańskich sąsiadów i przyjaciół, zachęcanie do mówienia niezaśmieconą angielskimi naleciałościami polszczyzną, wskazywanie na osiągnięcia Polaków w kulturze amerykańskiej.

Podczas pierwszego Polish Bilingual Day, 8 października,2016  w Polskiej Szkole Jezykowej w New Britina, CT na terenie POLANKI zorganizowano  szereg interesujacych  wydarzeń. Przez cały dzień rodzice wraz z dziećmi klas 4-6  mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach, m.in.: lepieniu pierogow,  w konkursach edukacyjno-dydaktycznych , grach sportowych & polsko-angielskich zabawach slownych  przygotowanych przez dzieci oraz różnych występach muzyczno-tanecznych. Hymnem tego swieta jest piosenka pod tytulem; “ Trzy slowa”, ktora wszyscy razem zaspiewalismy ;

Ale te trzy ważne słowa,
każdy Polak to wyzna,
Ja w sercu zawsze chowam
– Bóg, Honor, Ojczyzna.